menu » slovem » obrazem

SLOVEM O KLUBU STOUN


VZNIK KLUBU
Dne 13. ledna 1995 se poprvé klub Stoun otevřel pro veřejnost.


OBECNĚ
Klub Stoun je provozován firmou Kamil Rudolf v prostorách krytu civilní obrany v podzemí 11. základní školy na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku. Dramaturgii zajišťuje od září 1997 občanské sdružení Klub angažovaných muzikantů (KAM). Program běží 6 dnů v týdnu (v úterý máme zavřeno…), sezóna trvá 10 měsíců - od září do června (…o prázdninách taky).


JAK TO JE S NÁZVEM
Název není český přepis anglického stone - kámen, ale vznikl přidáním písmena "n" ke zkratce STOU, což v terminologii civilní obrany znamená Stálý Tlakově Odolný Úkryt.


OTVÍRACÍ DOBA A ZAČÁTKY AKCÍ
Otevřeno máme vždy od 18-ti hodin. V pondělí končíme o půlnoci, v pátek a v sobotu máme do čtyř. Koncerty začínají v 21 hodin, pořady reprodukované hudby v 19:30, projekce v 20 hodin.


REPRO A PARTIES
Klub nabízí pořady reprodukované hudby a večery s hudbou určenou především k tanci. Mezi zvláště úspěšné můžeme zařadit pondělní retropořad In Memoriam aneb Hity ze záhrobí nebo sobotní Rockotéky a House party. Vystoupili zde i představitelé absolutní špičky naší taneční scény DJ Loutka, Tráva, James (UK), Chris Sadler (UK), Danny Delta (UK) a DJ Broadway (USA). Rovněž pravidelné měsíční drum and bassové párty BREAKING a WHIZZ mají u nás více než 2-letou tradici.


KONCERTY
Za dobu fungování proběhlo v klubu Stoun několik stovek koncertů hudebních skupin různých stylů. Za všechny uveďme několik nejzajímavějších - Vladimír Mišík, Luboš Pospíšil, Ivan Mládek se svými skupinami, dále Alice, Tichá dohoda, Pusa, The Royal Suprimes (USA), Jolly Jocker & P. B. U., Sabot (USA), Tři sestry, Dunaj, Chinaski, Laura a její tygři, Psí vojáci, Mňága a žďorp, -123 min., Už jsme doma, Cirkus Praha, Fleret, Priessnitz, Zóna A (SK), Titti Twister (PL), Off Kilter (UK), J.A.R., Anna K., Monkey Business, Dan Bárta, Mig 21 a mnoho dalších. Svůj písničkový recitál zde přednesl i Jan Burian.


KONCERTY MÍSTNÍCH KAPEL
Samozřejmě si ve Stounu zahrály snad všechny místní skupiny, které od roku 1995 ve Frýdku-Místku a okolí existovaly, například Bukvy, Floating Bridge, Pečení vaření, Ti odvedle, Yenom, Freedwood, Helena a její chlapci, Dust inc., Kajkery, MGH, RK 130, Balloon, Kulich, Keep Cool, Garlands, Big Ole Pile, Čadi, King Pao a mnohé další. Navíc jsme zorganizovali několik jam session, kde společně vystoupili místní hudebníci, jenž spolu obvykle nehrají.


BESEDY O DROGÁCH A AIDS
V rámci této spolupráce uspořádal KAM již tři ročníky akce "Týden drogové nezávislosti", během nichž se vystřídalo při besedách mnoho odborníků z drogové oblasti, lidé závislí na drogách a infikovaní virem HIV. Na témata týkající se drog a AIDS zde hovořili například Jiří X. Doležal, MUDr. Zábranský a MUDr. Grónský (Olomouc), zástupci střediska DROP IN (Praha), Václav Strouhal z Prahy (beseda Jak se žije s AIDS), zástupci Centra nové naděje (F-M) a léčebné komunity Renarkon (Čeladná) a Evžen Holeček - hlavní postava televizních dokumentů Život na jehle a Bojím se tě světe. V rámci Týdne drogové nezávislosti jsme ve spolupráci s OHS ve Frýdku-Místku zorganizovali odběry krve pro anonymní testy HIV pozitivity. Večery s drogovou tématikou rovněž podpořila Okresní protidrogová komise ve F-M. Odbornou část doplnil doprovodný kulturní program.


DIVADLO A CESTOPISNÉ BESEDY
Další oblastí podporovanou Městem Frýdek-Místek jsou nehudební aktivity - představení amatérských divadelních souborů V soukolí, Dios propadlo, Crepácy, Beruška a Svítání. Cestopisné besedy s videoprojekcí ve Stounu měli například cestovatel Tomáš Harabiš na téma Cesta kolem světa a Leopoldem Sulovský - první Čech na Mount Everestu. V klubu Stoun v minulosti vystoupil i japonský loutkoherec a mim Noriyuki Sawa a nedávno i odnož Teatru Novovo Fronta - mezinárodní studentská divadelní skupina Intent Theatre.


VÝSTAVY A PERFORMANCE
V klubu Stoun pořádá o. s. KAM taktéž výtvarné výstavy (fotografie, kresby, xeroxy, koláže a malby) především regionálních amatérských umělců. Součástí pravidelných vernisáží byly také multimediální performance Petra Pavlána, Václava Kupského, akademického malíře Lysáčka a umělecké skupiny Kamera Skura.


STOUNTALENT
Občanské sdružení KAM každoročně spolupořádá již tradiční soutěž amatérských zpěváků Talent, jejíž finále pro věkovou kategorii do 21 let, se uskutečňuje vždy na přelomu listopadu a prosince.


JSME V BUDOVĚ ŠKOLY
Ve spolupráci s 11. ZŠ uspořádal klub Stoun pro žáky základních škol výchovné koncerty Pavla Nováka, několik vystoupení kouzelníka a akcí s názvem Zpívá celá družina.


PŘEDVOLEBNÍ BESEDY
V roce 1998 v klubu Stoun proběhla další z řady netradičních akcí - série besed se zástupci všech politických subjektů, které se zúčastnily voleb do městského zastupitelstva. Tématy byla kultura, doprava a hospodaření města Frýdku-Místku. Čtvrtý večer byl věnován lídrům kandidátek - potenciálním starostům.


KONCERT PRO NADĚJI
Kromě oslav a bilancování pěti let fungování klubu jsme v lednu 2000 také uspořádali benefiční akci - Koncert pro Naději. Prostřednictvím filmového dokumentu, fotek a obrázků jsme seznámili hosty koncertu s činností speciálního pedagogického centra (mateřská a základní škola) pro tělesně postižené děti Naděje. Bez nároku na honorář vystoupilo šest frýdecko-místeckých hudebních skupin Kajkery, Floating Bridge, King Pao, MGH, RK 130 a Čadi. Náklady koncertu uhradilo z vlastních prostředků občanské sdružení Klub angažovaných muzikantů, takže nebyly odečteny z výnosu ze vstupného. Celý výtěžek jenž činil 14.300,- Kč byl na konci večera předán zástupcům centra Naděje. Z daru byly zakoupeny speciální potřeby, kompenzační pomůcky a hračky pro postižené děti. Vzhledem k úspěšnosti akce plánujeme na leden 2001 podobný koncert jenž by podpořil dětský domov ve Vilšanech na Zakarpatské Ukrajině.


KDYŽ TO SEČTEME
Dokladem dobré práce hudebního klubu Stoun je průměrná sezónní návštěva přibližně 25 tisíc osob. Když uvážíme, že ve městě Frýdek - Místek žije 12 752 obyvatel ve věku 14 - 26 let (podle posledního sčítání), navštívil statisticky za rok každý z nich klub Stoun průměrně 2x! Proto si myslíme, že v kultuře pro mladé obyvatele našeho města má klub Stoun nezastupitelnou úlohu. Věříme, že se nám i v budoucnu podaří uspořádat mnoho úspěšných akcí, a že s podporou Města Frýdku-Místku připravíme pro mladé obyvatele mnoho příjemných kulturních zážitků. Za občanské sdružení Klub angažovaných muzikantů


dramaturg Kamil Rudolf

PROJEKT: Přeshraniční výměna vystoupení začínajících umělců

V období 1.11.2008 do 30.6.2009 realizovalo o. s. KAM projekt s názvem: Přeshraniční výměna vystoupení začínajících umělců.

Tento projekt byl spolufinancován Evropskou unií z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje v rámci operačního programu Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013.

Oblast podpory:
Kultúrny rozvoj a zachovanie tradícií

Hlavní cíl projektu:
Podporovat pocit sounáležitosti obou národů. Umožnit začínajícím lokálním umělcům z ČR a SR vystupování na opačné straně hranice na půdě klubu Stoun ve Frýdku-Místku a Pianoclubu v Trenčíně. Seznamovat obyvatelstvo s kulturou druhého národa a propagovat kvalitní uměleckou tvorbu.

Specifické cíle projektu:
1) Podpořit vzájemnou výměnu a prolínání kulturních hodnot obou národů,
2) Podpořit a rozvíjet pocit sounáležitosti obou národů,
3) Podpořit umělecký vývoj začínajících umělců a zajistit možnost konfrontace s reakcí,
4) Podpořit vzájemnou výměnu zkušeností z kulturní činnosti jak interpretů, tak organizátorů kulturních vystoupení,
5) Podpořit publicitu obou partnerů recipročním zveřejňováním informací o programu a jiných aktivitách jimi provozovaných klubů,
6) Podpořit volnočasové aktivity mladé generace v městech pořádání a okolí.

Jednotlivé aktivity projektu – koncerty:

19.11.2008 - vystoupení skupiny Goodbye Lenin ve Frýdku-Místku
Skupina Goodbye Lenin vystoupila jako host na koncertu skupiny 100°C v klubu Stoun ve Frýdku-Místku.

27.11.2008 - vystoupení skupiny Dark Side (F-M)
Skupina Dark Side vystoupila jako host na koncertu skupiny Tanker v klubu Stoun ve Frýdku-Místku.

09.01.2009 - vystoupení skupiny Madfalls (Trenčín)
Na první kolo soutěže amatérských kapel z okolí Trenčína: Trenchtown Battle 2009 jsme pozvali jako hosta českou kapelu Madfalls z Frýdku- Místku. Celkem na se vystoupení zúčastnilo 5 kapel: Still Bleeding, Madfalls (CZ), Rewma, Morta Shupopplex a domácí Náhodný Wískit.

16.01.2009 - vystoupení skupiny Pulls (F-M)
Skupina Pulls vystoupila jako host na koncertu skupin Downbellow, T.U.T. a Stone Free v klubu Stoun ve Frýdku-Místku.

20.02.2009 - vystoupení skupiny Nightwish revival (Trenčín)
Koncert kapel Iron Works a Megath jsme doplnili kapelou Nightwish revival z Frýdku- Místku.

21.02.2009 - vystoupení skupiny No Puls (F-M)
Skupina No Puls vystoupila jako host na koncertu skupin The Cornflakes, Slepí Křováci a Líheň v klubu Stoun ve Frýdku-Místku.

14.03.2009 - vystoupení skupiny Next Page (F-M)
Skupina Next Page vystoupila jako host na koncertu skupin Najzar, Mletý Standard a Nulová Tolerance v klubu Stoun ve Frýdku-Místku.

14.03.2009 - vystoupení skupiny Steel (Trenčín)
Koncert kapel Abnormal z Hlohovce, M.I.O Band z Trenčína a Hattricku z Trenčína jsme doplnili Zlínskou kapelou Steel.

27.03.2009 - vystoupení skupiny Uhol Dopadu (F-M)
Skupina Uhol Dopadu vystoupila jako host na koncertu skupiny Vypsaná Fixa v klubu Stoun ve Frýdku-Místku.

10.04.2009 - vystoupení skupiny Element (F-M)
Skupina Element vystoupila jako host na koncertu skupin Cod Livers a The Cornflakes v klubu Stoun ve Frýdku-Místku.

17.04.2009 - vystoupení skupiny Chaos in Head (Trenčín)
Koncert kapel Cocpit fog (TN), Psyche (ZA), Since (NMV) jsme doplnili kapelou Chaos in Head z Uherského Brodu.

25.04.2009 - vystoupení skupiny Fatal Error (F-M)
Skupina Fatal Error vystoupila jako host na koncertu skupin Die Biene Maya a Zelené Zlato v klubu Stoun ve Frýdku-Místku.

01.05.2009 - vystoupení skupiny Načo Názov (F-M)
Skupina Načo Názov vystoupila jako host na koncertu skupin Madfalls a N.S.O.S. v klubu Stoun ve Frýdku-Místku.

09.05.2009 - vystoupení skupiny Rewma (F-M)
Skupina Rewma vystoupila jako host na koncertu skupin Drift Ice, The Snopl a Slezska Tvorba v klubu Stoun ve Frýdku-Místku.

09.05.2009 - vystoupení skupiny Sagar (Trenčín)
Koncert trenčínskych kapel Abnormal a Hattrick jsme doplnili kapelou Sagar.

30.05.2009 - vystoupení skupiny Bank Of Joe (F-M)
Skupina Bank Of Joe vystoupila jako host na koncertu skupin Coin, Behind The Door aThe Crocked Beats v klubu Stoun ve Frýdku-Místku.

13.06.2009 - vystoupení skupiny Náhodný Wískit (F-M)
Skupina Náhodný Wískit vystoupila jako host na koncertu skupin Hemp For Victory a Noise Parade v klubu Stoun ve Frýdku-Místku.

19.06.2009 – vystoupení skupiny System of a down revival (Trenčín)
Koncert revivalových kapel Gary Moore rev band z Bánoviec nad Bebravou a Iron Works z Dubnice nad Váhom sme doplnili moravskou kapelou System of a Down rev.

Odkazy:
Program cezhraničnej spolupráce Slovenská republika - Česká republika

   
   
   
   
© Stoun 2015

počítadlo.abz.cz